Co wpływa na oprocentowanie kredytu samochodowego

Oprocentowanie kredytu samochodowego jest najważniejszym (chociaż nie jedynym, o czym nie wolno zapominać) czynnikiem generującym długoterminowe koszty tego zobowiązania. W poszczególnych bankach i firmach pozabankowych jego wysokość jest zróżnicowana, nie mniej jednak wszędzie obowiązują z grubsza podobne zasady. Po pierwsze – w przypadku kredytów udzielanych na zakup używanych samochodów z rynku wtórnego trzeba się liczyć z tym, że oprocentowanie będzie wyższe.

Tak jest wszędzie. Wynika to z faktu, że pojazd używany nie jest tak wartościowy jak nowy, w związku z czym nie jest w oczach banku zbyt solidnym zabezpieczeniem. Po drugie – wysokość oprocentowania jest zawsze uzależniona od tych samych aspektów. Banki dając kredyt samochodowy maksymalnie uproszczony  biorą zatem pod uwagę długość okresu spłaty, wielkość wkładu własnego, walutę zobowiązania, system spłaty (raty równe lub malejące) etc. Konkluzja z tego wszystkiego jest taka, że jeżeli zależy nam na uzyskaniu najbardziej atrakcyjnego pod względem cenowym kredytu samochodowego, powinniśmy rozważyć opcję zakupu pojazdu nowego lub względnie nowego (maksymalnie 3-letniego).

Poza tym na naszą korzyść zadziała także posiadanie wkładu własnego – najlepiej na dość wysokim poziomie (czyli rzędu co najmniej 30 procent wartości auta). Korzystniejsze warunki umowy dostaniemy też, jeśli zdecydujemy się na raty malejące. Poza tym nie od dzisiaj wiadomo, że tańsze są kredyty walutowe – jednakże w naszym kraju znakomita większość autokredytów jest zaciągana w złotówkach. Jeśli ktoś chce płacić raty w euro itd., musi wykazać się większą zdolnością kredytową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*